EN/ FA   |   شنبه, 14 تير 1399
  • ساعت : ۷:۳۵:۵۱
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ 
  • تعداد بازدید : 640
  • کد خبر : ۳۹۹۷
برگزاری نشست خبری و مطبوعاتی شهردار زاهدان با اصحاب رسانه به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی

روز گذشته  ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۹۸ نشست خبری  و مطبوعاتی شهردار زاهدان در سالن کنفراس شهرداری مرکزی زاهدان با حضور جمع کثیری از خبرنگاران و  روزنامه نگاران و فعالان رسانه های محلی و کشوری ، خبرگزاری ها، رادیو و تلویزیون برگزار شد. 

در ابتدای این جلسه، شهردار زاهدان هفته ارتباطات را بر رهروان این مسیر گرامی داشت و بیان داشت : روابط عمومی ها رابطین بین  دستگاه‌های اجرایی و مردم هستند و باید توجه ویژه ای به این ارتباط داشته باشند. ارتباط آنها بایستی مستمر و مستدام باشد و هدف شهرداری زاهدان هم از برگزاری سلسله نشست های خبری برقراری همین ارتباط با رسانه ها بعنوان نمایندگان افکار عمومی می باشد. 

وی افزود: برخلاف تصور عموم‌ مردم‌ که شهرداری را یک‌ نهاد دولتیِ می دانند که بودجه خود را از اعتبارات دولت دریافت می کند، باید مطلع گردند که طبق تعریفی که قانون برای شهرداری ها ارائه داده است، شهرداری‌ها دستگاههای عمومی غیر دولتی هستند که کمک دولت به آنها چیزی در حدود ۵درصد بودجه ی آنها می باشد و ۹۵ درصد بودجه ی شهرداری‌ها از محل ردیف های درآمدی قانونی توسط مردم مانند پرداخت عوارض تامین می گردد. این یعنی وضعیت بودجه و درآمد شهرداری ها رابطه ی مستقیم با وضعیت معیشتی و اقتصادی شهروندان دارد. شهر زاهدان در زمینه ی ترانزیت و نیازی که کشورهای همسایه و حتی آسیای میانه به این امر دارند، دارای جایگاه خاصی است که باید به آن بیشتر توجه  و در بخش تجارت و بازرگانی تا حدی که بستر آن وجود داشته باشد، استفاده گردد که این یک روند رو به توسعه و امیدوار کننده است. 

وی افزود: متأسفانه در بخش صنعت و کشاورزی کمتر از این ظرفیت ها برخورداریم گرچه ظرفیت های گردشگری خوبی استان و شهر زاهدان دارند  و یکی از برنامه های شهرداری زاهدان با سایر ارگان های متولی در سال جاری برگزاری یک همایش در زمینه ی گردشگری استان و شهر زاهدان و یک همایش در بخش سرمایه گذاری خواهد بود. 
 
وی در ادامه در خصوص مقایسه زاهدان با برخی شهرهای برخوردار افزود: پیش تر اشاره شد که شهرداری ها می بایست بودجه خود را از محل درآمدهای شهر وصول کنند.
سرانه ی درآمدی به ازای هر شهروند زاهدانی در سنوات گذشته اندکی بیش از ۲۰۰ هزار تومان بوده است که از این لحاظ پایین ترین سرانه ی درآمدی را در بین کلانشهرها و مراکز استانها داریم. این سرانه در شهرهای برخوردار به بالای دومیلیون تومان  می رسد و متوسط آن در کشور نیز ۷۰۰ هزارتومان است که زاهدان با این متوسط نیز فاصله ی زیادی دارد. 

پربار در این خصوص افزود: بعنوان مثال در شهر زاهدان میزان هزینه ای که به ازای هر شهروند در حوزه ی خدمات شهری صرف می شود چیزی در حدود ۵۷ هزار تومان است، حال آنکه سرانه ی درآمدی ما در این بخش به ازای هر نفر ۱۳ هزار تومان است. این فاصله ی زیاد قطعا بر روی کیفیت خدمات ارائه شده تاثیر گذار خواهد بود. پس مشارکت مردم در این خصوص بر روی کیفیت، تعداد و  تنوع خدمات ارائه شده توسط شهرداری تاثیر خواهد داشت. 

وی در ادامه با اشاره به تحقق بالای ۹۰ درصدی بودجه شهرداری زاهدان برای اولین بار در سال گذشته، عنوان کرد: در سال گذشته با تلاش های همکاران ما و مشارکت بسیار مطلوب شهروندان؛ خوشبختانه تحقق بالای ۹۰ درصد بودجه را در شهرداری زاهدان داشته‌ایم که یکی از نتایج قابل ملموس آن برای شهروندان، افزایش بیش از سه برابر آسفالت معابر شهر زاهدان نسبت به سال قبل تر آن بود که امیدواریم این روند رو به رشد در سال‌جاری با شدت بیشتری ادامه یابد. در سال گذشته حدود ۲۴۵ میلیارد  تومن از بودجه ی ۲۶۰ میلیاردی تومنی شهرداری زاهدان وصول گردید. برای افزایش سرانه ی درآمدی و ارتقا کیفیت خدمات می بایست بودجه را افزایش داد و برای همین منظور بودجه ی شهرداری زاهدان در سال ۹۸ با یک رشد چشمگیر ۴۰۷ میلیارد تومن در نظر گرفته شده است و ما امید داریم با تلاش همکاران و مشارکت شهروندان به این مهم دست یابیم. هر شهروند حتی اگر در طول سال هیچگونه ساخت و سازی انجام ندهد، باید به صورت سالیانه ۳ عوارض شامل خودرو، عمران و خدمات شهری را پرداخت کند که اگر این مشارکت صورت بگیرد قطعا به یک شهر مطلوب و خوب خواهیم رسید. 

شهردار زاهدان با اشاره به سرانه پایین فضای سبز در شهر زاهدان افزود: زاهدان به لحاظ سرانه ی فضای سبز، فقیرترین شهر حتی در استان می باشد که این سرانه کمتر از یک متر مربع برای هر زاهدانی است که طبق برنامه ی ششم توسعه باید به ۱۵ متر مربع ارتقا پیدا کند که این امر مشارکت بالای شهروندان را در این حوزه می طلبد.

وی افزود:  علی رغم وجود مشکل آبیاری و نبود شبکه های آبرسانی، در سال گذشته تلاش های بسیار خوبی در این حوزه انجام شد مخصوصا در هفته ی درختکاری که با مشارکت شهروندان بخش زیادی از معابر شهر که از قبل سیستم آبرسانی در آنجا فراهم شده بود، درختکاری شدند. شهروندان در این خصوص بسیار مشارکت خوبی داشتند و در  حال حاضر حتی ساکنین مناطق کمتر برخوردار شهر زاهدان نیز در نگهداری و آبیاری فضای شهر به شهرداری کمک می کنند. قطعا بدون مشارکت و همراهی مردم نگهداری و توسعه شهر ممکن نخواهد بود بعنوان مثال در بحث تنظیف و پاکیزگی شهر، در طول ۲۴ ساعت تنها یکبار جمع آوری زباله انجام می شود و در کل روز نگهداری این وضعیت با شهروندان است و واقعا برای ما مقدور نیست بصورت ۲۴ ساعت کار جمع آوری زباله را انجام دهید و نگهداری شهر توسط مردم انجام می شود. 

وی در ادامه در خصوص به روز بودن حقوق و دستمزد کارکنان شهرداری زاهدان خاطر نشان کرد: در سال گذشته توانستیم حقوق و دستمزد کلیه کارکنان حوزه های مختلف شهرداری را پرداخت و آنها را  به روز کنیم. همچنین در خصوص شرکت های خدماتی پیمانکار شهرداری بدهی ها و معوقات از گذشته وجود داشته است اما؛ تلاش شد تا در هر ماه حداقل یک صورت وضعیت به همه ی آنها پرداخت شود. 

پربار در ادامه تاکید کرد: بزرگترین بدهکار به شهرداری زاهدان و سایر شهرداری های استان دستگاه‌های دولتی هستند که اگر بدهی دستگاه‌های دولتی به شهرداری زاهدان وصول شود به اندازه بودجه ۲ سال این شهرداری خواهد بود و این امر در ارتقا کیفیت خدمات ارائه شده توسط شهرداری، تاثیر چشمگیری خواهد داشت. 

پربار افزود: شهرداری زاهدان جز شهرداری های پیشگام در زمینه ی راه اندازی خزانه داری بوده است. همچنین سیستم حسابداری و درآمدها در شهرداری زاهدان برای اولین بار جهت شفاف سازی و کنترل بهتر تجمیع شده است. ممیزی املاک و مستغلات در شهرداری زاهدان در حال انجام است و این امر درآمدهای شهرداری را تحت تاثیر و میزان عوارض را دقیق تر نشان خواهد داد. در سال جاری استقرار و راه اندازی بخشی از سیستم های شهرسازی را انجام خواهیم داد، همچنین برای راه اندازی سیستم نوسازی نیز مناقصه جهت جلب شرکت های توانمند در این زمینه برگزار خواهد شد. 

وی افزود: به جهت چابکی و کارآمد تر شدن سیستم شهرداری، معاونت برنامه ریزی شهرداری پیاده سازی ساختار جدید را در سال ۹۷ شروع کرد. این ساماندهی نیروی انسانی که بر اساس شایسته سالاری می باشد در سال ۹۸ نیز ادامه پیدا خواهد کرد. برنامه پنج ساله آینده و برنامه توسعه راهبردی شهر (CBS) امسال تدوین خواهد شد. مطالعات اجتماعی حاشیه شهر نیز در سال ۹۸ انجام می شود. ما معتقدیم بدون مطالعه و داشتن برنامه هیچ اقدامی پیش نخواهد رفت. همچنین فرآیندهای انجام کار در حوزه های مختلف شهرداری تدوین، اصلاح و به همه حوزه جهت انجام بهتر امور ابلاغ شده است. 

پربار افزود: برای اینکه شهرداری به سمت الکترونیکی شدن پیش برود سازمان فاوا شهرداری زاهدان  در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم در این خصوص می باشد و در سه منطقه  شهرداری شبکه فیبر نوری آنها مستقر شده و تا پایان سال کلیه مناطق به این وضعیت مجهز خواهند شد.

پربار افزود: در بخش عمرانی سال ۹۷ از معدود سال هایی بود که برخی از مناطق ما همه ی پروژه های عمرانی خود را بطور کامل انجام دادند و مناطقی که درآمد کمتری داشته داشتند نیز درصد بالایی از پروژه های خود را تکمیل کردند. در سال جاری همان روند آسفالتی که در سال گذشته داشتیم را ادامه خواهیم داد. معاونت امور زیربنایی و مناطق پنجگانه ما از ابتدای سال این مهم را در دستور کار خود قرار دادند. در حال حاضر ۲۸ پروژه قابل ذکر در سطح شهر زاهدان در حال انجام است. بعنوان مثال در بحث آسفالت قراردادهایی که عقد شده و پیمانکار گزینش شده  تا به الان حدود ۴۰۰هزار متر مربع می باشد که ظرفیتی که در این دو ماه ایجاد شده، بیش از ظرفیت آسفالتی است که در طول سال ۹۶ یا ۹۵ انجام شده بود. 

شهردار زاهدان افزود: از دیگر پروژه هایی که در سال جاری بنا به اقدام و شروع عملیات آنها داریم می توان به ایجاد تقاطع غیر هم‌سطح، ساخت دروازه قرآن، بهسازی چهارراه رسولي بعنوان مهمترین مرکز تجاری و جذب گردشگری شهر زاهدان و ساماندهی ورودی های شهر اشاره کرد.  ورودی شهر از سمت زابل آسفالت آن در سال گذشته انجام و فضای سبز آن وضعیت بسیار بهتری پیدا کرده است. ادامه ی این ورودی آسفالت و فضای سبز بلوار شهید طباطبایی می باشد که امسال انجام خواهد شد. از سمت میرجاوه نیز پیمانکار برای جدول گذاری و آسفالت آن مسیر گرفته شده است. احداث میدان از سمت ورودی خاش نزدیک بیمارستان امام علی (ع) انجام خواهد شد و گارد ریل حذف و طراحی متناسب با فضای داخل شهر صورت خواهد پذیرفت. 

 وی در خصوص حاشیه شهر زاهدان گفت: موضوع حاشیه شهر تبدیل به یک دغدغه ی ملی شده است و از توان شهرداری ها به تنهایی حل این معضل خارج است. آقای استاندار در این خصوص حمایت بسیار خوبی داشتند و تفاهم نامه ای با وزرات راه و بنیاد مسکن عقد شده که در مراحل اجرایی قرار دارد. 

وی در بخش خدمات شهری عنوان کرد: حدود ۷۰ درصد شهر زاهدان در یک ماه ابتدای سال به مخازن زباله تجهیز و مابقی تا چند ماه آینده تجهیز خواهند شد. در این بخش از شرکت هایی که به ماشین آلات مکانیزه مجهز بوده اند استفاده خواهد شد. بسمت واگذاری کامل خدمات شهری به بخش خصوصی حتی تا جمع آوری نخاله های سطح شهر پیش خواهیم رفت. در خصوص تفکیک زباله و افزایش سطح آگاهی شهروندان در این زمینه آموزش هایی توسط همکاران ما در مجموعه مدیریت پسماند به شهروندان داده شده است که در سال جاری با شدت بیشتری دنبال خواهد شد. 

وی در خصوص فضای سبز شهر زاهدان گفت: بازسازی پارک‌های قدیمی شهر مانند پارک بسیج، میدان شهدا، پارک شهر، پارک شادی ها و... انجام شده است. پارک‌های جدید مانند پارک فردوسی و پارک ولایت احداث و پارک بانوان جز پروژه های امسال شهرداری زاهدان می باشد. همچنین شبکه آبیاری شهر زاهدان را توسعه دادیم و از پساب تصفیه خانه استفاده شده است. در زمینه ی تولید گل و گیاه خودکفا شده ایم و این مهم در کاهش چشمگیر هزینه ها و افزایش گلکاری ها نقش عمده ای داشته است. 

پربار یکی دیگر از مواردی که در سال ۹۸ شهرداری زاهدان به آن توجه ویژه خواهد کرد را بحث نورپردازی خیابان ها و معابر عنوان کرد و افزود: در این خصوص به مناطق تاکید شده است حتما اقدامات مناسب انجام دهند و همچنین به معاونت معماری و شهرسازی اعلام شده مشوق هایی برای شهروندانی که ساختمان‌های آنها در حاشیه ی بلوار ها قرار دارد برای بحث نورپردازی در نظر بگیرند تا شهر جلوه ی زیباتری پیدا کند. 

وی در پایان گفت: در سال جاری سازمان فرهنگی و مدیریت ارتباطات شهرداری تلاش خواهند کرد ارتباط بیشتری با مردم برقرار کنند. بایستی شناخت مردم از مجموعه شهرداری و در مقابل شناخت ما از مشکلات و کمبودهای شهر بیشتر شود و نتیجه ی این شناخت دو طرفه افزایش اعتماد و توسعه شهر خواهد بود. در همین راستا برگزاری نشست با نمایندگان همه ی  طیف ها، اقشار و اصناف مختلف؛ جز برنامه های این دو حوزه ی شهرداری خواهد بود. 

در ادامه ی این نشست، تعدادی از خبرنگاران سئوالاتی را مطرح نمودند که شهردار زاهدان به آنها پاسخ داد. 

شهردار زاهدان در خصوص وضعیت حفاری های سطح شهر و مشکلاتی که این وضعیت برای مردم بوجود آورده است گفت:  عمده ترین دستگاه‌های حفار در شهر زاهدان،  شرکت گاز و اداره ی آب و فاضلاب میباشند. شرکت گاز ، میبایست  گاز رسانی در کل سطح شهر را انجام بدهند و از طرفی حدود  ۵۰% عملیات اجرایی فاضلاب شهری و اصلاح بخش زیادی از شبکه ی آبرسانی شهری باید انجام شود. 
در بخش آب و فاضلاب بر اساس توافق ها و قراردادهایی که این اداره با شهرداری زاهدان دارد، باید مرمت و ترمیم آسفالت حفاری را خود اداره ی آب و فاضلاب انجام بدهد. 

شرکت گاز نیز  از حدود سال ۹۱ بخش اول فعالیت خود را آغاز و بخش دوم  فعالیت خود را از ابتدای سال ۹۶ شروع کرد که با سرعت کمی پیش رفت. اما این شرکت در نظر دارد در سال ۹۸ با یک سرعت بسیار خوبی این پروژه را به انجام برساند و برای همین منظور شرکت های گاز استان های خراسان رضوی، همدان و سمنان به کمک شرکت گاز استان ما آمده اند. این حفاری ها در سال ۹۶ عمدتا در مناطق یک و دو شهرداری انجام شد و پیمانکاران شرکت گاز نتوانستند به تعهدات خود در خصوص ترمیم و آسفالت این نوارهای حفاری عمل کنند و این وضعیت تا شروع دوره ی جدید مدیریتی شرکت گاز تا پایان سال ۹۷ ادامه داشت. ضمن اینکه فرآیند گاز رسانی نسبت به آب، فرآیندی حساس تر و دشوارتری است و دارای تست های زمانبر و طولانی تر هم  می باشد. همچنین شرکت گاز نتوانست پیمانکاران واجد شرایط را احراز کند و  به ناچار شهرداری زاهدان با عقد قراردادی با شرکت گاز نسبت به گرفتن پیمانکاری جهت روکش آسفالت و ترمیم حفاری های شرکت گاز آن هم  فقط جهت پروژه های حفاری های جدید اقدام کرد. ترمیم حفاری های دو سال قبل بر عهده ی شرکت گاز می باشد و با برنامه ای که شرکت گاز با کمک سه شرکت دیگر در نظر دارد می توان گفت اصطلاحا شهر زاهدان در سال جاری شخم خواهد خورد و بایستی شهروندان هم کمی صبور تر و بردبار تر باشند. 

عبدالقادر پربار، شهردار زاهدان در خصوص سئوال خبرنگار دیگری پیرامون اعلام جرم برای ۱۲ نفر از کارکنان شهرداری زاهدان توسط دادستان محترم گفت: البته که اعلام جرمی در این خصوص نشده است، ولی ماهم توقع نداریم توده ی مردم فرق بین جرم و اتهام و تشکیل پرونده و... تشخیص بدهند.
 شهرداری زاهدان خود ادارات نظارتی مانند بازرسی و حراست را دارد. همچنین برای ارتقای سلامت اداری حوزه ی برنامه ریزی را مکلف کردیم که در این خصوص اقدامات مناسب و کاربردی انجام دهد. نمایندگان سازمان بازرسی مدت زمان زیادی است که در شهرداری مرکز و مناطق حضور مستمر دارد. اگر در این خصوص به موردی برخورد کنند به مراجع رسیدگی کننده ارجاع داده می شود. تخلفات اینچنینی در همه ی شهرداری ها کشور وجود داشته و مورد جدیدی نیست. همچنین مواردی گاها بیشتر بوده است که خود شهرداری پرونده هایی را  به دادستانی یا دادگاه ارسال کرده است که منتج به محکومیت، اخراج یا جریمه شده است.

وی ادامه داد: یک ریال هم اگر رشوه یا اختلاس شود باید برخورد شود ولی بعضی از اینها سوتفاهم ها یا برداشتهای مختلفی بوده که دستگاه های نظارتی انجام می دهند. 
 
شهردار زاهدان گفت: ما دستگاه دولتی نیستیم که دولت به ما پول بدهد و ما هزینه کنیم، اعتماد مردم از شهرداری که ۹۵ درصد درآمدش را به مردم متکی است، بسیار مهم است و سرمایه اجتماعی برای شهرداری مهمترین دارایی محسوب می شود. اعتقاد داریم که نباید خیلی راحت قبل از اثبات جرم و قطعی شدن اعلام عمومی شود و این سلب اعتماد ما را در خدمات رسانی و جلب مشارکت مردم با مشکل مواجه می کند. 

وی همچنین شایعه دستگیری تعدادی از پرسنل شهرداری و مجموعه های مرتبط با آن را تکذیب کرد.

شهردار زاهدان در پاسخ به سئوال خبرنگاری که در خصوص برنامه ی شهرداری برای اصلاح آب‌گرفتگی معابر که  در بارندگی های اخیر برای شهروندان ایجاد مشکل کرده بود، بیان کرد:  کلیه خیابان‌ها و معابر شهر زاهدان در یک پروسه ی هشتاد ساله بوجود آمده اند و اصلاح کلی این خیابان ها و معابر و دگرگونی آن ها واقعا امکان‌پذیر نیست. در بخش هدایت آبهای سطحی زاهدان مشکل دارد، و بخشی از خیابان های فعلی شهر در قدیم مسیل هایی بودند که آب در آنها جریان داشته است. در این خصوص در سال گذشته اصلاحاتی را انجام و در سال جاری نیز برنامه ای در این خصوص داریم. بعنوان مثال در بخشی از خیابان هفت تیر این کار را انجام دادیم. در تقاطع خیابان کشاورز و خیابان جام جم کار در حال انجام است. در خیابانهای  شهید طباطبایی و شهید میرحسینی کانال های جدید احداث شد. در خیابان قائم و معلم نیز این اصلاحات صورت گرفت. اما در بارندگی اخیر که در پنجاه سال گذشته بی سابقه بود و حجم زیادی از آب از خارج شهر به خیابان بزرگمهر وارد شد به دلیل تخریب سیل بند خارج شهر بود. خیابان بزرگمهر در گذشته مسیل آب بوده است ولی در حال حاضر شرایط احداث کانال را هم ندارد. همچنین بخشی از مسیل ها توسط برخی از ارگانها یا مردم مسدود شده است که در شورای برنامه ریزی مطرح شد و در صدد بازگشایی آنها هستیم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.3.4.0
    V5.3.4.0